jak uzyskać zorgtoeslag

Co to jest Zorgtoeslag?

UWAGA: Wpis dotyczy roku 2021 i może zawierać nieaktualne informacje!!!

Zorgtoeslag jest to dofinansowanie do kosztów poniesionych z tytuł obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego w Holandii. Warunkiem jest bycie ubezpieczonym w holenderskim towarzystwie ubezpieczeń zdrowotnych i nie wykazywanie zbyt wysokiego dochodu. Próg dochodowy w 2021 roku wynosi:

– dla singli € 31 138 brutto na rok,

ile zorgtoeslag

– dla partnerów podatkowych € 39 979 brutto na rok.

Pod uwagę jest również brana wartość naszego majątku dodatkowego, czyli na przykład oszczędności, czy drugiego domu, pomniejszona o koszty jego uzyskania. Wartość ta nie może przekroczyć:

– dla singli € 118 479,

– dla partnerów fiskalnych € 149 819.

Ile zorgtoeslag dostanę?

Maksymalne dofinansowanie wynosi w 2021 roku € 107 miesięcznie dla singli i € 207 miesięcznie dla partnerów fiskalnych. Takie kwoty możemy otrzymać, jeśli nasz dochód roczny brutto nie przekroczy € 21 500. Wraz ze wzrostem dochodu maleje kwota dofinansowania. Natomiast maksymalny dochód, przy jakim możemy to dofinansowanie otrzymać, to € 31 000 w przypadku singli i € 39 500 w przypadku partnerów podatkowych. Jednak wówczas wynosi ono zaledwie kilka euro.

dofinansowanie do ubezpieczenia w Holandii

Rozkład dofinansowania względem dochodu w 2021 i 2020 roku można wyczytać z TABELI na stronie Belastingdienst. Kwoty w tabeli są zaokrąglone. Jeśli chcemy poznać dokładną kwotę dofinansowania, polecam skorzystać z kalkulatora toeslag na stronie belastingdienst. Dzięki temu urządzeniu można całkowicie anonimowo i niezobowiązująco dokonać próbnego wyliczenia. Jak wypełnić kalkulator krok po kroku, a następnie jak złożyć wniosek, opisuję w artykule:

Toeslag – wyliczenie próbne i składanie wniosku – Załatw to sam!

Kalkulator ten pomoże nam również w określeniu naszego dochodu rocznego brutto, ponieważ określenie go za rok, który jeszcze się nie skończył, często bywa problematyczne.

Składanie wniosku

Wniosek o ten dodatek możemy składać za rok obecny, ale również za rok poprzedni.

Jeśli pobieramy zorgtoeslag comiesięcznie za rok obecny w formie ryczałtu, jego wysokość jest obliczana na podstawie szacowanego dochodu. Jeśli po rozliczeniu z podatku okaże się, że nasz dochód był wyższy niż ten szacowany, możemy być zmuszeni zwrócić część dofinansowania. I odwrotnie, jeśli okaże się niższy, powinniśmy otrzymać wyrównanie.

Jeśli chcemy uzyskać dofinansowanie za rok poprzedni, wniosek musimy złożyć przed 1 września obecnego roku. Wtedy też, o ile w pierwszym możliwym terminie rozliczyliśmy się z podatku za zeszły rok, znamy już nasz dokładny dochód brutto. Pozwala to na dokładne wyliczenie kwoty dofinansowania i uniknięcie ewentualnego zwracania otrzymanej nadwyżki.

Aby uniknąć nieprzyjemności, bardzo ważne jest, aby na czas przekazywać wszelkie zmiany jakie zaszły w wysokości naszego dochodu. Robi się to za pomocą osobistego profilu na stronie o dodatkach toeslag.

Procedura wyliczenia próbnego, składania wniosku i przekazywania zmian jest dla wszystkich toeslag taka sama. Dlatego też poświęciłam tej kwestii osobny, już wyżej wspomniany, artykuł:

Toeslag – wyliczenie próbne i składanie wniosku – Załatw to sam!

Powodzenia!!

Jeśli macie jakieś pytania lub potrzebujecie pomocy, piszcie w komentarzach. Postaram się pomóc!

Anna
Wstań, idź i zrób, a będzie zrobione.

11 thoughts on “Zorgtoeslag – dopłata do ubezpieczenia – załatw to sam!

 1. Dziękuję za odpowiedź, a czy to dofinansowanie będzie wypłacone w jednej kwocie, czy będzie przychodziło cyklicznie i wtedy muszę zawnioskować o zatrzymanie dofinansowania? 🙂

  1. Amanda, przepraszam, że wprowadziłam Cię w błąd.

   Jeśli wnioskujesz za rok poprzedni, to dodatek będzie wypłacony w jednej kwocie. Ale jest on przenoszony automatycznie na rok kolejny i wypłacany ryczałtowo. Będziesz musiała więc zgłosić zmiany, że wyprowadziłaś się z Holandii i zatrzymać wypłacanie dodatku.

   Belastingdienst wie w jakich miesiącach dokładnie byłaś ubezpieczona. Uzyskuje takie informacje od ubezpieczalni. Dlatego wystarczy jeśli złożysz wniosek za rok poprzedni i zatrzymasz dodatek za rok obecny.

   Pozdrawiam i życzę powodzenia 🙂

   1. Ja mam także pytanie odnośnie składania tego wniosku przez internet. Wyrobiłem Digid, zalogowalem sie do systemu, wybralem Zorgtoeslag i w tym formularzu pojawilo sie tylko ” Od kiedy wnioskujesz o zasilek” i „Podaj dochod za rok 2021” Wypelnilem te pola i nie bylo wiecej zadnych opcji. Dzień pozniej pojawila sie.kwota dofinansowania na caly 2022 rok, a w kwestii 2021 (pracuje w NL od wrzesnia 2021) wyswietla się ze nie jestem/lub nie bylem ubezpieczony wiec.nie.przysluguje mi doplata. Czy w ogole przez internet da sie im wyslac wszelkie.dokumenty odnosnie 2021? Dodam ze ubezpiecza mnie agencja, tzn potraca kwote cotygodniowo na salarisie. Teraz chyba wyszło tak, ze złozylem wniosek doplate co miesiac w 2022, a wiem ze to moze wiazac sie ze zwrotem nadplaconych euro.

    1. Cześć Juliusz,

     Rzeczywiście w takiej sytuacji musisz zastopować zorgtoeslag, jeśli nie chcesz otrzymywać go ryczałtem za rok obecny.
     Co do zeszłego roku, to spróbuj skontaktować się z Belastingdienst i wyjaśnić kwestię Twojego ubezpieczenia. Oczywiście musisz wiedzieć, że byłeś ubezpieczony w danych miesiącach.

     Niestety, jak już kilkukrotnie powtarzałam, nie zajmuję się kwestiami podatkowymi zawodowo i profesjonalnie i nie wiem jak wyglądają procedury w każdym osobnym przypadku. Przepraszam więc, że na chwilę obecną nie mogę bardziej pomóc. Skontaktuję się z Belastiengdienst i postaram się uzyskać więcej informacji na ten temat.
     Wkrótce odpowiem Wam dokładniej jak wygląda sprawa przy wnioskowaniu za rok, w którym przepracowało się tylko kilka miesięcy w Holandii.

     Do usłyszenia i pozdrawiam

     1. Oczywiście, byłoby miło gdyby taki post powstał. I bardzo dziekuję za ten blog. Po prostu zapytalem myśląc ze masz jakas wiedze „świeżą” na ten temat. Wyniki w googlu tez sa zawalone wylacznie wynikamj z agencji podatkowych, a chodzi przeciez o zwykly zasilek za 2021. Po prostu troche nie ogarniam tego portalu z zasilkami. Moze tez tak być, ze za poprzedni rok się to ogarnia wyłacznie w urzędzie. Już sam nie wiem

     2. Dzisiaj skontaktowałam się z Belastingdienst. Myślę, że do jutra dostanę odpowiedź i odpiszę Ci w komentarzu 🙂
      Uzupełnię też post.
      Za zeszły rok można jak najbardziej wnioskować przez portal Mijn Toeslagen, ale nie wiem czy również w sytuacji, gdy nie miało się przez cały rok holenderskiego ubezpieczenia.
      Belastingdienst nic nie mówi również na temat tego, że zorgtoeslag przysługuje tylko w przypadku posiadania ubezpieczenia przez cały rok. Jedynymi wymogami jest posiadanie ubezpieczenia i pełnoletniość. Jutro, najdalej pojutrze będę wiedzieć więcej 🙂

      Pozdrawiam i do usłyszenia

     3. Cześć Juliusz,

      Według Belastingdienst jedynym sposobem zawnioskowania o zorgtoeslag jest złożenie wniosku przez portal Mijn Toeslagen.
      Musisz więc zatrzymać zorgtoeslag za rok obecny, jeśli nie chcesz otrzymywać go ryczałtem.
      Masz też prawo do tego dodatku za rok poprzedni, nawet jeśli byłeś ubezpieczony tylko przez kilka miesięcy.

      Jeśli Belastiengdienst odpowiedziało, że nie posiadałeś ubezpieczenia w zeszłym roku, to radzę skontaktować się i wyjaśnić tę kwestię.
      Najlepiej żebyś wiedział również o jakie miesiące chodzi, znał swojego ubezpieczyciela i swój numer ubezpieczenia.
      Możesz też odwołać się od ich decyzji i złożyć tzw. bezwaar.
      Łatwiej będzie jednak po prostu zadzwonić.

      W Holandii nie ma urzędu, do którego mógłbyś pójść i załatwić sprawę. Wszystko jest załatwiane zdalnie.

      Tyle udało mi się dowiedzieć.

      Życzę powodzenia i pozdrawiam 🙂

     4. Cześć, uzupełniam komentarz dla potomnych. W moim przypadku po prostu wystarczyło poczekać miesiąc aż na stronie Mijn Toeslagen pojawią się informacje o zapłaconych składkach za 2021. Informacje są pobierane z opóźnieniem. Dopiero wtedy na portalu pojawia się kompletne info. Na cały 2022 przedstawiana jest tak zwana prognoza, bazująca na zeszłorocznych zarobkach (wiadomo, że jest nieobiektywne robienie prognozy za przepracowane niepełne 4 miesiące). Tu należy dodać że dofinansowanie należy się za miesiące opłacane w pełni, czyli w moim przypadku jeśli przyjechałem do NL 6 września 2021, dostałbym tylko finansowanie na 3 ostatnie miesiące roku. Na stronie pojawiają się też terminy wypłat które zostały zrealizowane. I jeszcze jedna uwaga odnośnie pieniędzy – jeśli zadeklaruje się konto spoza Holandii, urząd twierdzi, że nie może zweryfikować właściciela konta. I tutaj dzieje się jeszcze lepiej. Przysyłają na adres zameldowania w systemie list z prośbą o dokumenty potwierdzające (dowód + wyciąg z banku). W środku załączona jest koperta zwrotna. Jest to dość upierdliwe, bo dodatkowo trzeba czekać aż urząd to wszystko potwierdzi, dlatego posiadanie holenderskiego konta jest przydatne, dodatkowo jest dostęp do iDeal. Ogólnie cała ta akcja z Zorgtoeslag jest dla cierpliwych :).

     5. Dzięki za uzupełniające info 🙂
      Mam nadzieję, że teraz ta kwestia jest już w pełni jasna dla wszystkich 🙂
      Zazwyczaj najprościej jest skontaktować się z Belastingdienst telefonicznie lub przez FB i wyjaśnić wszelkie wątpliwości, do czego wszystkich zachęcam 😀

      Zdecydowanie również zachęcam do zakładania holenderskiego rachunku bankowego i meldowania się. To naprawdę wiele ułatwia 🙂

      Dzięki jeszcze raz i pozdrawiam

 2. Witam, czy jeśli pracowałam w Holandii na wakacjach w 2021r. i byłam tam ubezpieczona, ale teraz mieszkam w Polsce to mogę starać się o zwrot z ubezpieczenia?

  1. Cześć Amanda,

   Tak, jeśli miałaś wykupione ubezpieczenie w holenderskim towarzystwie ubezpieczeniowym, i miałaś wówczas ukończone 18 lat, to masz prawo do dofinansowania za ten okres.
   Pamiętaj żeby zawnioskować najpóźniej do końca sierpnia.

   Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *