jak uzyskać zorgtoeslag

Co to jest Zorgtoeslag?

Zorgtoeslag jest to dofinansowanie do kosztów poniesionych z tytuł obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego w Holandii. Warunkiem jest bycie ubezpieczonym w holenderskim towarzystwie ubezpieczeń zdrowotnych i nie wykazywanie zbyt wysokiego dochodu. Próg dochodowy w 2021 roku wynosi:

– dla singli € 31 138 brutto na rok,

ile zorgtoeslag

– dla partnerów podatkowych € 39 979 brutto na rok.

Pod uwagę jest również brana wartość naszego majątku dodatkowego, czyli na przykład oszczędności, czy drugiego domu, pomniejszona o koszty jego uzyskania. Wartość ta nie może przekroczyć:

– dla singli € 118 479,

– dla partnerów fiskalnych € 149 819.

Ile zorgtoeslag dostanę?

Maksymalne dofinansowanie wynosi w 2021 roku € 107 miesięcznie dla singli i € 207 miesięcznie dla partnerów fiskalnych. Takie kwoty możemy otrzymać, jeśli nasz dochód roczny brutto nie przekroczy € 21 500. Wraz ze wzrostem dochodu maleje kwota dofinansowania. Natomiast maksymalny dochód, przy jakim możemy to dofinansowanie otrzymać, to € 31 000 w przypadku singli i € 39 500 w przypadku partnerów podatkowych. Jednak wówczas wynosi ono zaledwie kilka euro.

dofinansowanie do ubezpieczenia w Holandii

Rozkład dofinansowania względem dochodu w 2021 i 2020 roku można wyczytać z TABELI na stronie Belastingdienst. Kwoty w tabeli są zaokrąglone. Jeśli chcemy poznać dokładną kwotę dofinansowania, polecam skorzystać z kalkulatora toeslag na stronie belastingdienst. Dzięki temu urządzeniu można całkowicie anonimowo i niezobowiązująco dokonać próbnego wyliczenia. Jak wypełnić kalkulator krok po kroku, a następnie jak złożyć wniosek, opisuję w artykule:

Toeslag – wyliczenie próbne i składanie wniosku – Załatw to sam!

Kalkulator ten pomoże nam również w określeniu naszego dochodu rocznego brutto, ponieważ określenie go za rok, który jeszcze się nie skończył, często bywa problematyczne.

Składanie wniosku

Wniosek o ten dodatek możemy składać za rok obecny, ale również za rok poprzedni.

Jeśli pobieramy zorgtoeslag comiesięcznie za rok obecny w formie ryczałtu, jego wysokość jest obliczana na podstawie szacowanego dochodu. Jeśli po rozliczeniu z podatku okaże się, że nasz dochód był wyższy niż ten szacowany, możemy być zmuszeni zwrócić część dofinansowania. I odwrotnie, jeśli okaże się niższy, powinniśmy otrzymać wyrównanie.

Jeśli chcemy uzyskać dofinansowanie za rok poprzedni, wniosek musimy złożyć przed 1 września obecnego roku. Wtedy też, o ile w pierwszym możliwym terminie rozliczyliśmy się z podatku za zeszły rok, znamy już nasz dokładny dochód brutto. Pozwala to na dokładne wyliczenie kwoty dofinansowania i uniknięcie ewentualnego zwracania otrzymanej nadwyżki.

Aby uniknąć nieprzyjemności, bardzo ważne jest, aby na czas przekazywać wszelkie zmiany jakie zaszły w wysokości naszego dochodu. Robi się to za pomocą osobistego profilu na stronie o dodatkach toeslag.

Procedura wyliczenia próbnego, składania wniosku i przekazywania zmian jest dla wszystkich toeslag taka sama. Dlatego też poświęciłam tej kwestii osobny, już wyżej wspomniany, artykuł:

Toeslag – wyliczenie próbne i składanie wniosku – Załatw to sam!

Powodzenia!!

Jeśli macie jakieś pytania lub potrzebujecie pomocy, piszcie w komentarzach. Postaram się pomóc!

Anna
Wstań, idź i zrób, a będzie zrobione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *