vastcontract umowa stała

Przepisy o vastcontract są inne dla pracowników zatrudnionych przez biuro pośrednictwa pracy i inne dla bezpośrednich pracowników zakładu pracy.

Vastcontract dla pracowników zakładu pracy

Przepisy te zmieniły się 01-01-2020 r. Jeśli naszym pracodawcą jest bezpośrednio zakład pracy, wówczas musimy otrzymać stały kontrakt (vastcontract) w następujących przypadkach:

– kiedy 3 kolejne umowy były umowami na okres czasowy, lub
– po 3 latach pracy.

vastcontractOznacza to, że pracodawca może nam zaproponować maksymalnie 3 umowy czasowe. Czwarta umowa musi być stałym kontraktem, chyba że CAO mówi inaczej. Nie możemy również pracować na czasówkach dłużej niż przez okres 3 lat. Po tym czasie również musimy otrzymać stały kontrakt.

Jeśli zmienił się pracodawca, ale charakter pracy pozostał ten sam, wszystkie umowy czasowe wliczają się do okresu pracy. Na przykład kiedy przechodzimy z uitzendureau bezpośrednio pod zakład pracy, lub firmę przejmuje inny właściciel.

Jeśli w okresie pracy nastąpiła przerwa w zatrudnieniu dłuższa niż 6 miesięcy, wówczas proces rozpoczyna się od nowa i pracodawca może nam ponownie zaoferować kontrakt czasowy. Dla pracowników sezonowych i takich, gdzie okres pracy wynosi maksymalnie 9 miesięcy w roku, przerwa ta może być skrócona do 3 miesięcy. Pracodawca musi to jednak zawrzeć w CAO.

Osoby poniżej 18 roku życia i pracujące nie więcej niż średnio 12 godzin tygodniowo, nie wchodzą w system liczenia stażu pracy potrzebnego do otrzymania umowy stałej.

UWAGA: W CAO mogą być określone inne warunki przechodzenia na stały kontrakt, dlatego zawsze najpierw sprawdźmy ten dokument. W niektórych przypadkach okres pracy tymczasowej może zostać wydłużony do 6 umów czasowych i 4 lat.

Aktualne przepisy na ten temat znajdziecie na stronie Rijksoverheid.

Vastcontract dla pracowników uitzendbureau

Jeśli pracujemy dla biura pracy tymczasowej warunki przechodzenia na stały kontrakt są inne. Wszystko jest zależne od fazy, w której się znajdujemy:

  • faza A – 78 tygodni

lub

         faza 1 – 26 tygodni i faza 2 – 52 tygodnie (razem 78)

  • faza B lub faza 3:
    – możemy otrzymać 6 umów czasowych,
    – pracodawca musi dać nam stały kontrakt po maksymalnie 4 latach
  • faza C lub faza 4 – stały kontrakt.

Jeśli w okresie pracy nastąpiła przerwa w zatrudnieniu dłuższa niż 26 tygodni, wówczas spadamy na najniższą fazę i proces liczenia tygodni rozpoczyna się od nowa.

 

Przeczytaj również artykułu o tym jak radzić sobie z uitzendbureau, które nie przestrzega umowy lub naszych praw.

Anna
Wstań, idź i zrób, a będzie zrobione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *