Jak uzyskać huurtoeslag

UWAGA: Wpis dotyczy roku 2020 i może zawierać nieaktualne informacje!!!

Huurtoeslag jest to dofinansowanie do kosztów poniesionych z tytułu wynajmu mieszkania. Aby otrzymać ten dodatek, musimy spełniać oczywiście pewne warunki.

Dochód dla huurtoeslag

Po pierwsze nasze dochody i wartość majątku dodatkowego nie mogą być zbyt wysokie. Jako majątek dodatkowy liczą się oszczędności czy na przykład wartość kolejnej nieruchomości, pomniejszona o koszty jej uzyskania.

Do 2019 roku obowiązywała stała granica dochodów, poniżej której przysługiwało prawo do huurtoeslag. Progi dochodów za lata poprzednie można znaleźć na stronie Belastingdienst.

Od 2020 roku granica dochodu, dająca prawo do otrzymywania tego dofinansowania, jest zależna od kilku innych czynników. Są to:

 • wysokość czynszu,
 • wiek,
 • skład gospodarstwa domowego.

Dlaczego skład gospodarstwa domowego? Dla huurtoeslag ma znaczenie, kto partycypuje w kosztach utrzymania naszego gospodarstwa domowego. Dlatego musimy podać dochody wszystkich współmieszkańców.

Jako współmieszkańcy liczą się:

 • nasz partner fiskalny,
 • dzieci, rodzice,
 • wszystkie osoby, które są zameldowane pod naszym adresem i współprowadzą z nami gospodarstwo domowe.

Jako współmieszkańcy nie liczą się osoby, które najmują od nas część mieszkania lub pokój i z którymi mamy spisaną umowę o wynajem.

dopłata do czynszu w Holandii

Musimy podać również dochód dzieci, jeśli taki wykazują. Jako dochód liczą się również alimenty. Jeśli wpisujemy dochód dziecka, które nie ukończyło 23 lat, przysługuje nam ulga. Wówczas Belastingdienst nie bierze części dochodu dziecka pod uwagę. Musimy jednak podać cały jego dochód, a ulga jest naliczana automatycznie.

Aby dowiedzieć się, czy przy naszym dochodzie przysługuje nam prawo do pobierania tego dodatku, musimy po prostu wypełnić wyliczenie próbne. Można to zrobić anonimowo i niezobowiązująco przy pomocy kalkulatora udostępnionego przez Belastingdienst. Nie musimy nawet posiadać w tym celu DigID. O tym jak to zrobić piszę w artykule:

Toeslag – wyliczenie próbne i składanie wniosku – załatw to sam.

Wartość majątku dodatkowego może być dosyć wysoka. Osoba samotna może posiadać majątek dodatkowy do wysokości € 31 340, a partnerzy fiskalni do € 62 680.

Wysokość czynszu

Po drugie, mieszkanie które wynajmujemy nie może być zbyt drogie. Dopuszczalny koszt wynajmu za rok 2020 i 2021 przedstawia tabela:

rok 23 lata i więcejponiżej 23 lat
2020€ 737,14€ 432,51
2021€ 752,33€ 442,46
Maksymalna wysokość czynszu, do której możemy uzyskać huurtoeslag

Huurtoeslag, a rodzaj mieszkania

Mieszkanie, które wynajmujemy musi być samodzielne. Oznacza to, że musi posiadać oddzielną sypialnię, kuchnię i łazienkę i musi istnieć możliwość zamknięcia tego mieszkania od środka i od zewnątrz na klucz. Zgodnie z tymi wytycznymi, jako samodzielne mieszkanie jest uznawana wydzielona część domu, nawet jeśli współdzielimy klatkę schodową, windę, czy drzwi wejściowe do budynku.

huurtoeslag - jak uzyskać

Jeśli pod jednym adresem znajdują się dwie odrębne części mieszkalne, wówczas należy o tym poinformować Belastingdienst. W przeciwnym razie Urząd bierze pod uwagę dochód wszystkich osób zameldowanych pod tym adresem.

Samodzielnym mieszkaniem może być również dom mobilny lub dom na wodzie. W przypadku tego pierwszego, musi się ona znajdować na jednym miejscu wydzielonym przez gminę. Wówczas do kosztów wynajmu wliczmy koszt wynajmu domu i koszt wynajmu miejsca. Dom na wodzie musi być natomiast na stałe powiązany z dnem zbiornika za pomocą pali i mieć stałe połączenie z lądem. Nie mogą więc być to łodzie mieszkalne.

Wynajem pokoju

Możemy również wynajmować przestrzeń w kompleksie studenckim. Wówczas jednak, aby otrzymać huurtoeslag, kompleks ten musi być zgłoszony do Belastingdienst przed 1 lipca 1997 roku. Wynajmujący powinien udzielić nam informacji, czy warunek ten jest spełniony.

Inne wymogi dla huurtoeslag

Aby otrzymać dodatek, musimy posiadać umowę najmu i płacić za ten wynajem, co możemy w razie konieczności udowodnić na przykład poprzez okazanie historii rachunku bankowego.

Musimy oczywiście być zameldowani pod wskazanym adresem oraz legalnie przebywać w Holandii i mieć ukończone 18 lat.

Składanie wniosku

Wniosek o hurteoslag składamy za rok obecny lub rok poprzedni. W tym drugim przypadku wniosek musimy złożyć przed 1 września roku obecnego.

O tym jak dokonać wyliczenia próbnego i złożyć wniosek, możecie przeczytać w osobnym artykule wspomnianym już powyżej:

Toeslag – wyliczenie próbne i składanie wniosku – załatw to sam.

Na osobny artykuł zdecydowałam się dlatego, że dla wszystkich toeslag procedura ta jest taka sama.

Czy pomógł Ci ten artykuł? Napisz w komentarzu!

Napisz również, jeśli masz jakieś pytania. Postaram się pomóc!

Anna
Wstań, idź i zrób, a będzie zrobione.

4 thoughts on “Huurtoeslag – dopłata do mieszkania – załatw to sam

 1. Witam, a czy mojej córce, która rozpoczęła studia w Holandii (Haga). ma już numer BSN, ale jeszcze nie podjęła pracy (56 godz. tygodniowo) mogą przysługiwać jakieś dodatki? Chce zacząć pracować po pierwszych egzaminach w listopadzie, a na razie skupiła się na nauce. Pozdrawiam

  1. Witaj Mimi,

   Tak, Twoja córka jako studentka ma prawo do otrzymywania dofinansowań toeslag. Posiadanie zatrudnienia nie jest brane tutaj pod uwagę. Znaczenie ma jednak wysokość rocznych dochodów. Osoby przekraczające próg dochodowy nie mają prawa do tego wsparcia finansowego.

   Twoja córka musi natomiast spełnić warunki wymagane do otrzymywania poszczególnych dofinansowań.

   Aby otrzymywać zorgtoeslag musi mieć holenderskie ubezpieczenie zdrowotne, które w przypadku studentów nie jest obowiązkowe.

   Jeśli chodzi o huurtoeslag wagę odgrywają dodatkowe czynniki, które opisałam w artykule:
   – wiek i zależna od niego maksymalna wysokość kosztu wynajmu;
   – samodzielna przestrzeń mieszkaniowa lub pokój w budynku, który przed 1 lipca 1997 roku został zgłoszony do Belastingdienst jako budynek zamieszkany przez wiele niezależnych osób;

   O ile córka spełnia powyższe warunki i nie przekroczy progu dochodowego, ma prawo do huurtoeslag. Oczywiście musi być zameldowana pod danym adresem.

   Życzę powodzenia i pozdrawiam 🙂

 2. Bardzo ciekawa strona.
  Szczegółowo Wyjaśniona pomoc przy składaniu różnych wniosków..
  Proszę o artykuł na temat składania wniosku o zwrot z podatku za pomocą kodu Digid dla niezameldowanych, pracujących tymczasowo w Holandii.

  Pozdrawiam:)

  1. Cześć Krzysztof,
   Bardzo się cieszę, że mogłam pomóc 😁

   Artykuł o rozliczeniu z podatku powinien ukazać się pod koniec tygodnia.
   Aby na pewno go nie przegapić, polecam zasubskrybować stronę.
   Wtedy dostaniesz powiadomienie o nowym wpisie na maila.

   Pozdrawiam i życzę powodzenia 😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *