Jeśli mama po zakończeniu urlopu macierzyńskiego (około 3 miesiące po porodzie) musi wrócić do pracy, musi zorganizować opiekę dla dziecka. Oczywiście może to być babcia lub ktoś inny z rodziny, ale jeśli nie dysponujemy nikim takim, musimy pomyśleć o opiekunce lub żłobku. Mamy do wyboru gastouder, czyli opiekunkę zajmującą się dziećmi we własnym domu lub dagopvang, czyli żłobek / przedszkole w Holandii.

gastouder

Warto jeszcze przed porodem zapisać swoje dziecko do wybranej instytucji, tak aby mieć pewność, że nie zabraknie dla niego miejsca. Po porodzie informujemy placówkę o fakcie narodzin. Wówczas można wyliczyć kiedy rozpocznie się opieka.

Warto wiedzieć, że z usług opiekunki gastouder możemy korzystać równolegle ze żłobkiem/przedszkolem. Opiekunka może zaprowadzać i odbierać nasze dziecko do i z właściwej instytucji.

Jeśli chodzi o opiekę dzienną dagopvang, do wyboru mamy dwie instytucje: kinderdagverblijf i peuterspeelzaal dla starszych dzieci.

Kinderdagverblijf – żłobek i przedszkole w jednym

Kinderdagverblijf

W Holandii w zasadzie nie rozdziela się żłobka od przedszkola. Kinderdagverblijf znaczy opieka dzienna dla dzieci. Przyjmuje się tutaj maluszki od 3 miesiąca życia do ukończenia 4 lat.

Ta opcja jest tańsza (€7,50-€8,50/h) i bardziej odpowiednia dla rodziców, którzy zaczynają pracę wcześnie i kończą w godzinach popołudniowych czy wieczornych, ponieważ dzieci przyjmowane są już od godziny 7:30 i mają zapewnioną opiekę nawet do 18:30. Dzień dzieli się na 2 części (dagdelen). Możemy zapisać dziecko na 1 część dnia – rano lub po południu, lub na cały dzień. Stawka za cały dzień jest zazwyczaj najniższa. Możemy również wybrać ilość dni w tygodniu, oraz które dni tygodnia to będą. Musimy jednak podpisać umowę przynajmniej na 1 dzień lub 2 połowy dnia.

Czasami niektóre przedszkola oferują opcję dowolnych godzin. Wówczas sami wybieramy w jakich godzinach przyprowadzamy dziecko. Ta opcja jest jednak droższa. Często możemy również dobrać dodatkowe godziny. W cenie są zazwyczaj zawarte posiłki i pieluszki. Dzieci nie muszą być „odpieluchowane”, tak jak ma to miejsce w Polsce.

Peuterspeelzaal – przedszkole w Holandii

Jeśli myślimy o przedszkolu kiedy nasze dziecko jest już nieco starsze, mamy do wyboru również drugą opcję, czyli peuterspeelzaal, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza salę zabaw dla przedszkolaków. Tutaj przyjmuje się dzieci od 2 do 4 lat. To przedszkole pracuje tylko w godzinach porannych, zazwyczaj od 8:30/9:00 do 12:00/12:30. Musimy wybrać 2 dni, w których nasze dziecko będzie uczęszczać do takiego przedszkola. Możemy również poprosić o 4 dni, a jeśli będzie to uzasadnione, nasze dziecko może skorzystać z programu VVE i 2 dodatkowe dni będą opłacone przez gminę. Tutaj sami musimy zapewnić naszym dzieciom posiłek. Dzieci również nie muszą być odpieluchowane.

Program VVE

Program VVE, to program oferowany przez gminy dla dzieci, których rozwój językowy, intelektualny czy emocjonalny pozostaje nieco w tyle. Rozróżnia się program przedszkolny i wczesnoszkolny (grupy 1 i 2). Polega on na stymulowaniu poprzez zabawę rozwoju danych umiejętności. Z programu są więc finansowane dodatkowe dni, kiedy nasze dziecko może uczęszczać do przedszkola. Z własnej kieszeni musimy pokryć bardzo niewielką część miesięcznych kosztów dodatkowych dni. Jest to zazwyczaj kilkanaście euro. Aby skorzystać z tego programu, musimy zgłosić takie życzenie w naszym przedszkolu. Następnie musimy umówić się w konsultatiebureau, aby otrzymać skierowanie. Skierowanie musi zostać przekazane do biura naszego przedszkola.

Przedszkole w Holandii a szkoła

Przedszkole oczywiście nie jest obowiązkowe. Obowiązek szkolny obejmuje dzieci w wieku od 5 lat. Jednak już 4-latki są przyjmowane do szkoły i większość rodziców decyduje się wysłać swoje dzieci do szkoły już w tym wieku. Jest to spowodowane głównie tym, że szkoła jest bezpłatna, a za przedszkole musimy płacić. Ponadto dzieci po 4 roku życia nie mogą już chodzić do przedszkola. W związku z tym nasze dziecko nie miałoby się gdzie podziać, gdybyśmy nie zdecydowali się na zapisanie go do szkoły.

Kinderopvangtoeslag i dofinansowanie z gminy

dodatek do przedszkole w Holandii

Jeśli korzystamy z usług gastouder i/lub dagopvang, posiadamy już umowę, znamy stawkę godzinową i liczbę godzin, możemy złożyć wniosek o dofinansowanie Kinderopvangtoeslag. Warunkiem otrzymania dofinansowania jest to, że oboje rodzice pracują. Dofinansowanie to wylicza się indywidualnie w zależności od wysokości zarobków i sytuacji rodzinnej. Na stronach internetowych przedszkoli zazwyczaj możemy znaleźć wygodne kalkulatory, które pomogą nam wyliczyć ile dofinansowania otrzymamy i jaki w rzeczywistości będzie koszt opieki. Dodatek ten pozwolę sobie opisać szczegółowo w innym artykule:

Kinderopvangtoeslag – załatw to sam.

Ponadto, jeśli mamy słabą sytuację finansową, możemy wnioskować w naszej gminie o dodatkowy dodatek do kosztów opieki aanvullende bijdrage kinderopvang. Aby dowiedzieć się czy pomoc ta nam przysługuje i w jaki sposób o nią wnioskować, musimy skontaktować się z nasza gminą. Informacji możemy szukać również na stronie internetowej gminy.

Anna
Wstań, idź i zrób, a będzie zrobione.

2 thoughts on “Żłobek i przedszkole w Holandii – co musisz wiedzieć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *