Po zebraniu informacji na temat plastiku, o czym możecie przeczytać w poprzednim wpisie Nie plastik jest problemem tylko ludzie mogłam przejść do formułowania wniosków i zasad na temat tego jak żyć w erze plastiku, aby minimalnie szkodzić sobie i innym.
Stosowanie tych kilku prostych zasad nie tylko pozwoli wam uspokoić wasze sumienia, ale też wesprze wasz budżet pomagając zaoszczędzić sporo bezsensownie wydawanych pieniędzy.
Pamiętajcie, plastik nie jest zły. To lekki, łatwy w obróbce i tani surowiec. Nie niósł by za sobą tyle szkód gdyby człowiek umiejętnie nim gospodarował. To człowiekowi wiecznie jest mało. Stosowanie każdego surowca na skalę masową, bez względu na to czy jest to papier, drewno, szkło czy plastik, niesie za sobą negatywne skutki. Niektóre bardziej, inne mniej.
Plastik jest najbardziej problematyczny jeśli trafi do środowiska. Produkcja, przetwarzanie i transport szkła pochłania ogromne ilości energii, papier niestety ma krótki cykl życia i nie zawsze jest możliwe jego zastosowanie. Nawet produkcja bawełny niesie za sobą ogromne negatywne dla środowiska skutki.
Dlatego najważniejsze jest odnalezienie w tym wszystkim równowagi i umiejętne gospodarowanie dobrami, które daje nam ziemia.
20 wniosków i zasad
1. Wykaż minimum wysiłku i dobrej woli.
Życie całkowicie bez plastiku w dzisiejszych czasach jest praktycznie niemożliwe. Ale jego ograniczenie w naszym życiu codziennym nawet o 50% jest już bardzo realne, lecz wymaga od nas minimum wysiłku i dobrej woli.
2. Nie demonizuj plastiku.
Plastiku nie trzeba demonizować. Należy jednak nauczyć się racjonalnie z niego korzystać, tak aby jego użytkowanie przynosiło minimum szkód.
3. Używaj tego co już masz.
Wykorzystujmy to, co mamy w domu, nawet jeśli to plastik. Strasznym błędem jest wyrzucenie wszystkiego co plastikowe i zastąpienie tego „ekologicznymi” materiałami. W ten sposób przyczynimy się do jeszcze większej produkcji śmieci. Zużyj to, co już masz. Znajdź dla tego alternatywne zastosowanie. Używaj opakowań wielorazowych! Przykład: Posiadam w domu wielorazowe, spożywcze woreczki strunowe. Wystarczy je opłukać, wysuszyć i można ich użyć ponownie. Idąc na zakupy wzięłam takie woreczek i zapakowałam do nich bułki i warzywa na wagę. Nikt na mnie krzywo nie spojrzał.
4. Zwracaj uwagę na oznaczenia na opakowaniach.
Ograniczajmy plastik w miarę możliwości. Jeśli już musimy go zakupić, zwracajmy uwagę na oznaczenia na opakowaniach. Raczej starajmy się unikać opakowań z nieprzezroczystego, kolorowego plastiku z oznaczeniem 1 – PET, oraz 6 – PS. Unikaj również PLA.
5. Czy naprawdę jest mi to potrzebne?
Rób zakupy bardziej odpowiedzialnie. Często kupujemy coś z czystej potrzeby posiadania, po czym to zalega na półce. Zanim coś kupisz zadaj sobie pytanie: Czy ja naprawdę tego potrzebuję, czy będę tego używać? A może nigdy nie założę tej bluzki, mimo że mi się podoba? Może ten wazon, który tak pięknie wygląda w sklepie, na mojej półce będzie się źle prezentować? Może moje dziecko nie potrzebuje kolejnego pluszaka do kolekcji, nawet jeśli rozdają je w markecie „za darmo”?
6. Zawsze oddawaj opakowania zwrotne.
Pamiętaj, aby szklane butelki zwrotne zawsze oddawać. Są one myte i ponownie napełniane zawartością. W Niemczech można oddawać nawet słoiki po jogurtach!
7. Szkło nie zawsze jest lepszym wyborem.
Jeśli masz do wyboru jednorazowe opakowanie szklane i opakowanie z tworzywa, które podlega recyklingowi, weź pod uwagę to, że przetworzenie jednorazowego opakowania szklanego jest bardziej energochłonne niż plastikowego! Huty zużywają ogromne ilości energii. Dlatego wybieranie szkła zamiast plastiku nie zawsze jest lepsze. Nawet szklane opakowanie wielorazowego użytku, w wypadku produkcji masowej jest gorsze dla środowiska niż jednorazowe opakowanie z tworzywa sztucznego, które zostanie zrecyklowane!
8. Pij kranówkę.
Czy naprawdę musisz kupować wodę w butelkach? Często nie jest lepszej jakości, niż ta z kranu. Kup filtr do wody i pij filtrowaną kranówkę. Jeśli potrzebujesz zabrać wodę ze sobą, użyj metalowej lub ewentualnie plastikowej butelki wielokrotnego użytku.
9. Zabieraj własne opakowania na zakupy.
Nie wstydź się i nie krępuj nosić własne siatki i opakowania na zakupy. Sama przekonałam się, że spotyka się to raczej z pozytywnym odzewem.
10. Dokładnie sortuj śmieci.
Skrupulatnie sortuj śmieci. Na słoikach i butelkach zostawiaj nakrętki. Opakowania muszą być puste, ale nie trzeba ich myć. Do pojemników na papier nie wrzucaj chusteczek higienicznych, papieru toaletowego i ręczników papierowych. Bio-odpadków absolutnie nie wrzucaj do foliowych woreczków, nawet jeśli są zrobione z PLA. Postaraj się też nie wrzucać do nich zadrukowanego papieru jak na przykład gazety.
11. Kupuj produkty na wagę.
Znajdź miejsca, gdzie można kupić warzywa, owoce, sery i mięso na wagę. W marketach zazwyczaj wszystko jest pakowane w folię.
12. Ograniczaj mięso i mleko.
Ograniczaj spożycie mięsa i mleka. Wegetarianizm i weganizm są proekologiczne. Jednak ograniczenie spożycia mięsa do 2 razy w tygodniu, tak jak zalecają dietetycy, to i tak bardzo dużo. To robi różnicę!
13. Wybieraj opakowania zbiorcze.
Na przykład zamiast kupować chusteczki higieniczne w małych paczuszkach, wybierz dużą paczkę w kartonowym pudełku. Ryżu i kaszy nie kupuj w woreczkach. Zawierają BPA, więc i tak nie powinno się w nich gotować. Wybierz dużą paczkę.
14. Najedz się przed zakupami.
Nie chodź na zakupy na głodniaka. Wiem po sobie, że wtedy kupuje się o wiele więcej niż potrzeba. Potem zakupiona żywność się psuje, a my wyrzucamy ją do kosza.
15. Kupuj ubrania dobrej jakości.
Kupując odzież zwracaj uwagę na materiał, oraz czy ma oznaczenia ekologicznej produkcji. Wybieraj produkty dobrej jakości.
16. Oszczędzaj wodę.
Podobno zakręcając wodę przy myciu zębów oszczędzamy do 3 litrów wody dziennie. Idąc tym tokiem myślenia można by stwierdzić, że oszczędzamy kilkaset litrów wody dziennie poprzez to, że nie mamy cały dzień odkręconego kranu. Kiedyś zapomniałam, że danego dnia z powodu remontu instalacji ma nie być wody. Miałam do dyspozycji kilka litrów. Nauczyłam się wtedy, że zużywamy o wiele więcej wody, niż naprawdę musimy. Oszczędzajmy wodę nie tylko przy myciu zębów.
17. Przemyśl prezent zanim go kupisz.
Jeśli nie wiesz co kupić na urodziny dziecku, które ma już wszystko, a każda kolejna zabawka ląduje w kącie, wybierz książkę albo grę planszową. Albo coś innego co jest wykonane z drewna lub papieru. Albo jeszcze lepiej zabierz dziecko w jakieś fajne miejsce lub na wycieczkę.
18. Kupuj lokalnie, korzystaj z komunikacji publicznej.
Pamiętaj jakie ogromne, negatywne skutki przynosi transport lotniczy i wodny. Bądź tego świadom za każdym razem, gdy kupujesz bilet na samolot, lub zamawiasz coś, co zostało wyprodukowane w innej części Świata. Staraj się w miarę możliwości podróżować pociągiem, lub ewentualnie samochodem. Średnia emisja CO2 na pasażera samolotu wynosi 160g/km. Średnia emisja samochodu to 180g/km. Jeśli już więc podróżujemy we dwójkę, to podróż samochodem jest mniej szkodliwa niż samolotem. Jeśli masz taką możliwość, kupuj i zamawiaj lokalne produkty.
19. Używaj octu i sody do sprzątania.
Zastanów się nad produkcją własnych detergentów. W Internecie znajdziesz wiele porad jak to zrobić. Składniki w dużych ilościach łatwo można kupić, a połączenie ich zajmie tylko chwilę. Używasz tych samych butelek i opakowań, przez co produkujesz mniej śmieci. Taki detergent własnej produkcji wystarczy na kilka miesięcy, a często działa lepiej niż oferowana w sklepach chemia. Do tego nie trujesz siebie i własnej rodziny. Mniej szkodzisz również środowisku.
20. Kupuj rzeczy używane.
Oczywiście niektóre rzeczy trzeba kupić nowe, ale w większości przypadków nie jest problemem, że dana rzecz pochodzi z drugiej ręki. Sama/sam też wystawiaj na sprzedaż rzeczy, których już nie potrzebujesz.